Opioidi so skupina zdravil, za katere velja, da v terapevtskih odmerkih zdravijo akutno in kronično bolečino, v toksičnih odmerkih pa povzročajo resne zdravstvene zaplete, zato je treba še posebej skrbno tehtati razmerje med koristmi in tveganji ob vsakokratnem predpisovanju. Poraba opioidov v Sloveniji narašča, kar samo po sebi ni problematično, seveda pod pogojem, da predpisovanje poteka v skladu z medicinsko doktrino glede na realne potrebe ljudi po lajšanju zdravstvenih težav, saj opioidi spadajo med tista zdravila, pri katerih lahko pride do zlorab, razloži doc. dr. Tatja Kostnapfel, mag. farm., z Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Opioide sicer zdravniki predpisujejo za lajšanje hude bolečine. Zaradi razvoja tolerance in možnosti pojava odvisnosti je zato zelo pomembno, da ljudje protibolečinska zdravila jemljejo pravilno in pod nadzorom.
Dejstvo je, da so zdravniki opioide pred leti prav zaradi tega, ker so se zavedali njihovih nevarnosti in pasti, predpisovali zelo neradi, tudi v primerih zelo hude bolečine. Ta koncept se zdaj sicer spreminja, kar je dobro, saj to pomeni, da je bolečina zdaj bolje obvladovana. Bolečina namreč spada med najbolj neprijetna občutja, ki jih zaznavamo ljudje, ne glede na dejstvo, da je simptom marsikatere bolezni in kot taka v resnici dobrodošla, saj nas spodbudi k dejavnejšemu ravnanju in predvsem obisku pri zdravniku.
Zloraba zdravil na recept se je v zadnjih nekaj letih opazno razširila, k čemur je zlasti veliko prispevalo naročanje zdravil preko svetovnega spleta, in prav opioidi spadajo med najpogosteje zlorabljana zdravila na recept. Zloraba zdravil na recept ima lahko resne zdravstvene posledice, posvari sogovornica in doda, da se to že odraža med drugim tudi v povečanem številu obiskov urgence, naraščanju števila smrtnih primerov, ki so bili posledica previsokih odmerkov zdravil, ter povečanem številu ljudi, ki iščejo pomoč zaradi zasvojenosti. Naj poudarimo, da sodi zdravljenje zasvojenosti z zdravili med najhujše oblike zasvojenosti, ki jih je najtežje zdraviti.
1,4 milijonov receptov za analgetike
Opioidi so, kot rečeno, namenjeni za zdravljenje oziroma obvladovanje bolečine. Bolečino zdravijo in obravnavajo zdravniki različnih strok, ki tudi predpisujejo zdravila proti bolečinam oziroma analgetike. Ločimo opioidne in neopioidne analgetike. Opioidne analgetike (opioide) lahko dobimo izključno na recept.
V letu 2018 so zdravniki predpisali 1,4 milijone receptov za analgetike, kar je za 1,5 odstotkov več kot v letu 2017. V povprečju je vsak četrti Slovenec prejel vsaj en recept za analgetike, za opioide pa je vsaj en recept prejelo 6,5 odstotkov ljudi. Med vsemi recepti za analgetike so opioidi zavzemali 28,5-odstotni delež, razlaga sogovornica, kar je v stroškovnem smislu pomenilo skoraj polovico vseh stroškov, namenjenih za analgetike na recept (48,1 odstotek). Ta odstotek je rahlo nižji glede na leto prej (za 5,2 oziroma za 7,8 odstotkov). Povprečna vrednost enega recepta z opioidi je bila 19 evrov.
Trend porabe opioidov, opiatov ter nekaterih posameznih zdravil
(Vir: T. Kostnapfel, Razširjenost predpisovanja opioidov v Sloveniji, ISIS, december 2019)
Zelo zanimiv je pogled na zemljevid, saj med regijami obstajajo velike razlike. Tako je SV del Slovenije absolutno na prvem mestu po številu predpisanih analgetikov, sledita pa podravska in koroška regija. Koroška regija prednjači po številu predpisanih receptov za opioide, sledita pa ji pomurska regija in JV Slovenija.
Najmanj analgetikov so prejeli prebivalci goriške in obalno-kraške regije, najmanj receptov za opioide pa so predpisali na Gorenjskem.
Odstotek oseb, ki so jim bili predpisani opioidi v posameznih statističnih regijah R Slovenije v letu 2018.
Zdravniki primarne ravni so glavni predpisovalci
Opioidnih analgetikov kot že rečeno ni možno dobiti drugače kot na zeleni recept. Kot kažejo podatki, jih predpisujejo zdravniki različnih strok. V njihovi pristojnosti je tudi, da ugotovijo indikacijo in se odločijo tako za vrsto zdravila kot za ustrezen odmerek, število odmerkov na dan in dolžino zdravljenja. Opioidi povzročijo, da bolečine popustijo, a ker različni ljudje različno reagirajo, je še kako pomembna titracija odmerka, za kar bi si zdravniki morali vzeti več časa. Žal se tudi pri nas dogaja, da ljudje umirajo zaradi prevelikih odmerkov opioidov.
In v katerih vejah medicine zdravniki predpišejo največ analgetikov? Kot kažejo podatki, so na vrhu lestvice zdravniki družinske in splošne medicine, sledijo jim splošni kirurgi, internisti, specialisti medicine dela, prometa in športa ter ortopedi. Ker so družinski in splošni zdravniki prvi, h katerim gremo ob kakršnih koli težavah, tovrstna razporeditev ne preseneča.
Ob tem se postavi tudi vprašanje, kdo je večji porabnik analgetikov, moški ali ženske. Kot pove doc. dr. Tatja Kostnapfel, je to odvisno predvsem od starostnega obdobja. Podatki namreč kažejo, da do štiridesetega leta starosti več analgetikov porabijo moški, medtem ko so po štiridesetem letu ženske večje porabnice zdravil iz te skupine, s tem da poraba narašča skupaj z naraščanjem starosti. V starosti nad 75 let so ženske v lanskem letu dobile skoraj dvakrat več opioidnih zdravil kot moški. Razlogov za to je več, vsekakor pa moramo imeti v mislih tudi to, da ženske živijo dlje od moških.
Vir: Poraba ambulantno prepisanih zdravil v Sloveniji v letu 2018. (Ur. T. Kostnapfel, T. Albreht); objava na spletni strani: https://www.nijz.si/sites/www.nijz.si/files/publikacije-datoteke/poraba_zdravil_2018.pdf ter baza NIJZter baza NIJZ.