V Evropi je vse več kokaina, o čemer pričajo rekordne ravni zasegov. V Sloveniji je zlasti med mladimi najbolj razširjena konoplja, največ zastrupitev in zasegov je povezanih prav z njo. V letu 2017 je bilo zabeleženih 47 smrti zaradi drog, kar je sedem več kot leto pred tem. Največ smrti je bilo povezanih s heroinom in kokainom, zgodile so se v domačem okolju, narašča pa število žensk. Večina smrti je povezanih z uporabo kombinacije drog. To je le nekaj ugotovitev, ki jih za Slovenijo navaja najnovejše evropsko poročilo o drogah, ki ga je pred dnevi objavil Evropski center za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami (EMCDDA). Gre za eno najbolj obširnih poročil, saj zajema podatke za 28 držav.
Omenjena agencija ima eno najboljših metodologij za zbiranje in obdelavo podatkov. To je še posebej pomembno, saj le dobri podatki in pravi posnetek stanja omogoča učinkovito načrtovanje politike obvladovanja drog, je ob tej priložnosti povedal Milan Krek, , predstojnik NIJZ OE Koper. Dodal je, da je približno 700 tisoč Evropejcev v substitucijskem zdravljenju. Ti so vse starejši, imajo več pridruženih bolezni, so šibkega psihičnega in telesnega zdravja in se postarajo bistveno prej kot vrstniki, ki ne uporabljajo drog. Slovenija spada med države, ki imajo enega najboljših programov substitucijskega zdravljenja.
Pri pripravi evropskega poročila o drogah pravno administrativno, vsebinsko in kot uporabnik sodeluje tudi Ministrstvo za zdravje. Dr. Jože Hren je omenil tudi, da ministrstvo skrbi za delovanje Komisije Vlade RS za droge, v pripravi na ministrstvu je medresorski akcijski načrt na področju drog za dvoletno obdobje, pa je tudi že nova sprememba Uredbe o razvrstitvi prepovedanih drog, ki oblikuje seznam prepovedanih drog in novih psihoaktivnih snovi.
Več o najnovejšem poročilu lahko preberete TUKAJ.